Używane auta, których ceny znacząco wzrosły od ubiegłego roku. Czy znasz te modele?
Używane samochody posiadają szereg zwolenników. Kupno używanego samochodu to dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Jeszcze parę lat temu w Polsce dało się zauważyć spadkowa tendencję cen samochodów. Niestety – w 2021 roku ich ceny rozpoczęły odczuwalnie wzrastać. Przygotowaliśmy zestawienie kilku powszechnie znanych modeli samochodów używanych, których wartość znacząco zyskała w ostatnim czasie.
Zakup używanego samochodu
Istnieje wiele zalet posiadania własnego samochodu osobowego. Niestety, nowy samochód to marzenie, które dla wielu pozostaje nieosiągalne. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu było kupno samochodu używanego. Zakup takiego auta to dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i jednoczesną realizację marzenia o własnym pojeździe. Sytuacja panująca na rynku nowych samochodów sprawiła, że ceny na rynku wtórnym również odczuwalnie wzrosły. Dla osób trudniących się sprzedażą takich pojazdów to wspaniała okazja do dobrego zarobku. Dlaczego się tak dzieje?
Na rynku zaczyna brakować samochodów. Źródło tego problemu sięga aż do początku pandemii. Problemy z dostawami z całego świata, zamknięte fabryki produkcyjne, trudności w transporcie i przemieszczaniu pomiędzy granicami krajów nie pozostały bez wpływu i na rynek samochodów. Tempo produkcji nowych aut znacząco spadło, ograniczyła się dostępność części, a to finalnie wpłynęło na wzrost cen. Obecnie w Polsce za Volkswagena Polo, klasyczne, niewielkie auto, trzeba zapłacić 80 tysięcy złotych.
Dlaczego używane auta? Wiele osób nie może sobie pozwolić na zakup nowego samochodu z salonu. Istnieje także grupa ludzi, która nie chce czekać na odbiór pojazdu wielu miesięcy, co w przypadku sporej liczby modeli samochodów, wcale nie jest nieprawdopodobnym scenariuszem. Samochody używane cechuje ogromna dostępność – wybór różnych wersji silnikowych i wyposażeniowych na rynku wtórnym jest naprawdę imponujący.
Potencjalni nabywcy nowych samochodów są zmuszeni do odwlekania decyzji o zakupie na długi czas. Podejmują jedną z dwóch decyzji – albo eksploatują już posiadane auto, albo poszukują pojazdu na rynku wtórnym. Podaż samochodów używanych maleje, a przy tym wzrasta na nie popyt – skutkuje to rosnącymi cenami. Trend ten, przez kolejne fale pandemii, dalej się utrzymuje – spora grupa osób wybiera podróż własnym środkiem lokomocji z przyczyn sanitarnych.
Raport AAA Auto umożliwia analizę zmian cen popularnych, używanych samochodów. Wnioski płynące z tej analizy są zadziwiające – są to wzrosty rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu procent! Mimo tak znaczącej podwyżki cen, te samochody dalej są warte zainteresowania ze strony potencjalnych kupujących.
Używany Mercedes C klasy – wzrost ceny o 15%
Statystyczny, sprzedawany Mercedes C klasy ma 14 lat i należy do generacji W204, produkowanej w latach 2007 – 2014. Tę generację cechuje nie tylko świetny wygląd, ale i wysoki komfort prowadzenia, dobre wykończenie, trwałość i odporność na uciążliwą korozję. Przed zakupem należy pamiętać o dokładnym sprawdzeniu stanu technicznego samochodu, który wzbudził zainteresowanie.
Niestety – samochody marki Mercedes cechuje skomplikowana konstrukcja techniczna, a także zwykle – wysoki przebieg. W tym wypadku nie ma co liczyć na okazyjny zakup – niska początkowa cena zwykle sugeruje usterki, które okażą się niezwykle kosztowne do usunięcia. Do takich usterek możemy zaliczyć zużycie łańcucha rozrządu wtryskiwaczy diesli, pompy cieczy chłodzącej, a nawet automatycznej skrzyni.
Już na samym początku warto jest rozważyć zainwestowanie większej kwoty w zakup, aby uniknąć takich niespodzianek. Polska w dalszym ciągu cieszy się modą na zadbane samochody z półki premium – ceny zadbanych Mercedesów klasy C jeszcze długo nie będą spadać.
Używany Volkswagen Polo – wzrost ceny o 16%
Chociaż Volkswagen Polo jako fabrycznie nowy nie cieszył się zainteresowaniem na polskim rynku, to używane egzemplarze doświadczają czegoś zupełnie odwrotnego. Fabrycznie nowe Polo cechowało się wysoką ceną i przez to było rzadziej kupowane z salonu niż Skoda Fabia, czy Renault Clio.
Używane samochody Polo cieszą się zainteresowaniem, jako, że są połączeniem trwałości, prostoty w budowie i bardzo dużej dostępności stosunkowo niedrogich zamienników części. Jest to samochód tani w utrzymaniu, a przy tym wytrzymały. Dowodem tego jest wzrost ceny tego egzemplarza na rynku wtórnym.
Mimo wszystko – nie polecamy Polo w bazowej, zbyt słabej wersji silnika 1.2 MPI, bądź też wersji bez klimatyzacji.
Używana Skoda Fabia – wzrost ceny o 18%
Skoda Fabia to prosty, poczciwy przedstawiciel samochodów segmentu B. Zarówno pierwsza (1999 – 2008) jak i druga (2008 – 2014) generacja w przeszłości posiadała dobrą cenę zakupu, poniekąd będąc w cieniu crossoverów i SUVów. Obecnie ten trend uległ zmianie, a ceny zaczęły rosnąć. Technicznie obie wersje Fabii są do siebie podobne, ale kluczowym czynnikiem przy zakupie auta powinien być ogólny stan samochodu, a nie rocznik.
Nie zalecamy zakupu bazowych wersji 1.2HTP oraz benzynowych silników 1.2 TSI z Fabii II generacji. Taka Fabia raczej nie kosztuje dużo, ale ma ubogie wyposażenie. Warto dołożyć chociażby na klimatyzację.
Używana Toyota RAV 4 – wzrost ceny o 24%
Toyota RAV4 to nie tylko modny SUV, ale i niezawodny pojazd. Rzadko się psuje, jest wygodna w prowadzeniu, a w dodatku urodziwa. Nic dziwnego, że jej cena zaczęła rosnąć. Toyota jako firma sama w sobie posiada dobrą renomę, co od początku rzutowało na cenę RAVek na rynku wtórnym – mediana sprzedaży tego modelu jest naprawdę wysoka. Toyoty kupowane przez nabywców indywidualnych służą długimi latami.
Jeżeli interesuje Cię Toyota RAV4 III generacji (2005 – 2012), skup się na tych modelach z silnikiem benzynowym. Niestety, samochody na diesel z tamtego okresu produkcji często miewały problemy z np. układem dopalania spalin D-CAT.
Używana Kia Cee’d – wzrost o 32%
Kia Cee’d to funkcjonalny, solidny i niedrogi w utrzymaniu kompakt. Jego druga generacja (2012 – 2018) oferuje stylowe nadwozie i eleganckie wnętrze, a także optymalnie zestrojone zawieszenie. Nic dziwnego, że cena tego modelu na rynku wtórnym odnotowała tak znaczący wzrost.
Najrozsądniejszym wyborem wydaje się być wersja kombi tego auta. Mediana wieku sprzedawanych używek jest dosyć niska, ale jest to wywołane dużą ilością aut pofirmowych – nie jest to przeszłość do zaakceptowania dla każdego nabywcy. Do typowych usterek tego modelu można zaliczyć niską trwałość lakieru i wycieki oleju z zespołu napędowego.
Podsumowanie
Zestawienie zostało przygotowane w oparciu o raport najpopularniejszych modeli samochodów sprzedawanych w AAA Auto. Co ciekawe – najwyższą zmianę procentową w cenie w Polsce osiągnął fiat Punto – jego cena wzrosła aż o 40%. Ceny samochodów używanych nieprzerwanie rosną, tak jak i popyt na nie, a co więcej – nie zanosi się na to, aby wzrost cenowy miał wyhamować.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą – moto-handel.pl