Korytarz życia i jazda na suwak

Ogólna - 09-09-2019

Korytarz życia i jazda na suwak

Wiem, że słowo Ministerstwo nie kojarzy się z czymś ciekawym zazwyczaj. Lecz tym razem pojawiła się informacja iż Ministerstwo Infrastruktury znowelizowało projekt ustawy: Prawo o ruchu drogowym. Wzorując się na krajach, które takie przepisy już mają od dawna zdecydowali, że i nam takie same by się przydały.

Pierwszym z nich jest jazda na suwak. Ma on rozładować korek oraz zadbać o zachowanie płynności ruchu w przypadku zwężenia dróg. W przypadku gdy jedziemy pasem, a ten po prawej stronie się kończy niebawem, to mamy obowiązek wpuścić osobę znajdującą się po naszej lewej stronie. A jeśli jedziemy środkowym pasem to najpierw przepuszczamy osobę z prawej strony, następnie z lewej i na końcu jedziemy my. W teorii ma to być tak jak na obrazku poniżej.Korytarz życia jak sama nazwa wskazuję jest po to by je ratować. Nie wiem czy do tego potrzebny jest jakikolwiek przepis czy wystarczy zwykły ludzki odruch i odrobina wyobraźni, a przecież tej naszym kochanym kierowcom nie brakuje. Celem tej regulacji jest umożliwienie służbom ratowniczym na szybkie dotarcie do niebezpiecznego zdarzenia. Jeżeli jedziesz lewym pasem to należy zjechać do lewej krawędzi jezdni. Jeśli poruszasz się innym niż lewym skrajnym pasem to trzeba zjechać na prawo.Przykład korytarza życia z niemieckiej autostradyPrzepis dotyczący korytarza życia ma wejść w życie 1 listopada 2019 roku, a przepisy dotyczące jazdy na suwak będą obowiązywać po 60 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Kolejny przykład tym razem z PolskiPo więcej informacji zapraszam na: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/korytarz-zycia-i-jazda-na-suwak-z-akceptacja-rady-ministrow

Lukas - 09-09-2019