RODO, a kamera samochodowa

Ogólna - 02-09-2019

RODO, a kamera samochodowa

Przede wszystkim trzeba zauważyć, że przepisy RODO dotyczą baz danych oraz tym jakie informację są przetrzymywane przez firmy czy różne instytucje. Gdyby zagłębić się w rozporządzenie to stoi tam napisane iż one owo nie ma zastosowania do przetwarzania danych przez osobę fizyczną o ile ta wykonuję czynności o czysto osobistym charakterze.

Nasuwają się zatem dwie kwestie

Czy wykorzystanie własnego filmu w sieci jest zgodne z prawem i czy tablica rejestracyjna to dana osobowa ? Gdy wrzucimy film do internetu na publiczny serwis to kończy się prawo mówiące o “osobistym charakterze”

Tablica rejestracyjna nadal budzi kość niezgody, ponieważ tradycyjny numer rejestracyjny pojazdu składający się z cyfr oraz liter nie jest daną osobową. Określenie osoby na tej podstawie wymagałoby nadmiernych kosztów. Co innego imienne tablice rejestracyjne. Te już łatwiej zidentyfikować. I mimo iż rejestracja identyfikuje pojazd, a nie osobę to jednak bym polecał je zamazywać.

W najmilszym przypadku zostaniemy poproszeni o usunięcie filmu, ale może też się skończyć zapłatą odszkodowania lub procesem cywilnym. Jeśli masz duzo czasu i chęci to oczywiście nikt nikomu nie broni.

Należy pamiętać że wizerunek osób jest prawnie chroniony, zatem nie wolno bez zgody osoby publikować nagrania z jej wizerunkiem. Są małe wyjątki gdy osoba jest na służbie, lub daleko w tłumie. Natomiast każdy rodzaj filmu bez zamazywania danych można przesłać na policję.

Jak zatem bezpiecznie korzystać z kamerki samochodowej ?
- można nagrywać na własne potrzeby (zależy od kraju, radzimy dowiedzieć się jakie są przepisy w danym kraju)
- zadbaj o zamazanie danych gdy upubliczniasz film na internecie
- można przesyłać film na policję
- polecamy zamontować drugą kamerę z tyłu

Lukas - 02-09-2019