Dla kogo małe tablice rejestracyjne ?

Ogólna - 26-08-2019

Dla kogo małe tablice rejestracyjne ?

Małe tablice rejestracyjne coraz częściej goszczą na polskich drogach. Jednak z racji swoich wymiarów ich ilośc jest ograniczona. Nikt nie zadbał o to by sprawdzać czy te wydawane były dla konkretnych typów samochodów do tego uprawnionych, a ten fakt zaczęli wykorzystywać kierowcy dla których z nieznanych przyczyn taka tablica może oznaczać, że jest się wyjątkowym. Mała tablica składa się z jednej litery oznaczającej miasto, a następnie kombinacja 3 znaków (litery, cyfry) i jest przeznaczona dla samochodów sprowadzonych z USA lub Japonii ponieważ tam niektóre z nich mają mniej miejsca na tablicę.

Okazało się, że pula tablic szybko zaczęła się kurczyć i może przyjść moment, że zabraknie ich dla faktycznie uprawnionego do niej samochodu. Ponieważ wystarczy przy wyrabianiu ich oświadczyć, że posiadamy miejsce na zamontowanie takowych i nic więcej.

Jak z tym wszystkim chcą poradzić sobie urzędnicy ? Bardzo prosto, wysłali oni wytyczne do stacji kontroli pojazdów by sprawdzały czy tablice są prawidłowo zamieszczone względem rozmiaru. Jeśli tak nie będzie to mają prawo zatrzymać dowód rejestracyjny. Za kłamstwo w oświadczeniu, które składał kierowca może grozić pozbawieniem wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Oczywiście to może się skończyć w zależności od każdego przypadku indywidualnie ale jedynym sposobem by tego uniknąć jest złożyć wniosek o wydanie prawidłowych rozmiarów tablic.

Lukas - 26-08-2019